Saturday, January 6, 2018

Letter from Chantone September 2 - translation


Komárom camp, 1566. sept. 2.
Excerts from Spanish ambassador Chantone to his King about the siege of Siget.

(Note: probably information before the assault of Aug 19, see last paragraph where Zrinski sends two people to emperor)


Para 1 ??? confusing to me

The siege assault started at 11:00 am and until noon the next day.  While the assaults were not powerful they did not let the defenders in the fortress rest.  According to the report about 4,000 Ottomans fell in the assaults but we do not know the losses in the fortress.  The Sultan himself went among the soldiers to encourage them.  The Sultan's soldiers were enthusiastice to go on the assault doubting that they would fail him.

The governor of Natolia was killed
 - something about his army returning to Sofia

A man that escaped from Siget reported to the sultan that Siget is strong and that the only way to occupy it is by continuously attacking so that those inside get exhausted and not be able to sustain the fight.

A defector that came here, questioned about the sultan's losses during the siege of Siget responded that ten thousand of people have been lost.  To avenge the death of the Anatolian beylerbey he swore that even if he loses the rest of Hungary he would not move from Siget until he had it.  If all the states of Archduke Charles strike him they would be of little help to Siget.

(confusing paragraph about lack of food and deserted villages)

Progress is very slow and the enemy
Siget is in great danger if there is no relief
The emperor has more people than two years ago and should not be afraid.
Most of the Ottoman people captured are not armed
If we leave the Danube to help Siget what will we do about food because we are not close to it (not well supplied)
What happens when the two armies merge and we can't get a bite of bread?
The land is deserted - it is difficult to find three villages within ten miles

We know that the Ottomans have made seven assaults on Siget because Count Zrinski sent two men to the emperor to let him know that he will abandon the town fearing that defending it longer he would lose too many men and not have enough for the defense / protection of the castle.



Komáromi tábor, 1566. sept. 2.
Idézetek Chantone spanyol követ jelentéséből királyához Sziget ostromáról. Sagra cesarea regia magestad.

Sagra cesarea regia magestad.

Como llegue donde estaua el emperador, vino nueua, no de los de Ciguet, mas de otros castillos vezinos, que el turco hauia dado un assalto al burgo del dicho Ciguet, el qual los nuestros guardauan, no por hazer caso del, sino para hazer perder tanto tiempo al enemigo. Duro aquel assalto des de las onze de la manana hasta otro dio a medio dia y aunque no pudo ser la pelea muy rezia de noche, entretuno el trabajo para que los de dentro no pudiessen reposar; murieron en el assalto, segun se refiere, cerca de quatro mil turcos, no se sabe aun quantos faltaron a los de dentro; el turco mismo quiso allegarse para animar su gente, desesperado de que no salia son la suya, y visto por los de dentro por la compania que deuia ser persona principal, dexaron de tirar lartilleria hasta uer que los podian alcançar, y estonces despararon segun se entiende, y mataron e beglerbeg de la Natolia, el qua! hauia quedado con el turco no obstante que su gente habia vuelto azia el Sofi.

Saliose uno de Ciguet para el turco, el qual declaro, que no hauia otra manera de ganar a Ciguet por ser plaea fuerte, que de trabajar continuamente los de dentro, que por ay vernian a no poder sostener.

Un renegado, que se ha passado aca refiere, que preguntando el turco despues del assalto del burgo de Ciguet, quanta gente hauia perdido desde que se hauia llegado a aquella plaça, le fue dicho que llegauan a diez mil hombres, por lo qual y por la muerte del beglerbeg de la Natolia juro que aunque supiesse perder lo demas de la Vngria no se apartaria del dicho Ciguet hasta ganarlo, lo qual si saliesse todos los estados del archiduque Carlos ternian muy poco remedio.

Aca se anda tan de poco a poeo que los enemigos ernan tiempo de bastecer todos sus lugares, de manera que el emperador podra hazer poco sobre ellos, ni pasar adelante, lexandolos otras, por don de Ciguet podria estar en grandissimo peligro, no habiendo ninguna aparencia de socorro, y muy poca de hazer diuersion; mas vuestra magestad crea que el emperador tiene tanta gente que a dos vezes antos turcos no se auria de tener miedo que cadal dia, se conoce mas y mas que son canalla, de mas de ser la mas mrte desarmados; y si para socorrer a Ciguet, lo qual no se hara, nos alexassemos del Danubio, no se como hariamos con la vitualla, porque cerca del no estamos muy abundandemente proveydos, veremos como ello yra, quando entrambos los campos esten juntos, que por tierra no viene un Docado de pan, y la tierra es tan desierta, queen diez legüas ío se hallan tres aldeas y aun estas como ventas
- sat. —

Sabese que hastagora los turcos han dado al burgo de Ciguet siette assaltos porque el conde de Serin ha hechado dos hombres para hazerlo saber al emperador, y que ya de aqui adelante miraria de desamparar el burgo, temiendo que al defender muchos assaltos no perdiesse tanta gente que despues le faltaria para la defensa del castillo y fuerça principal.

Del campo a dos leguas de Comar, II. de Setiembre 1566.

A simancasi állam-lhárból u. o.
V. ö Óvdry L. i. m. 168.




Komáromi tábor, 1566. sept. 2.
Idézetek Chantone spanyol követ jelentéséből királyához Sziget ostromáról. Sagra cesarea regia magestad.

A császár tartózkodási helyére

érkeztemkor jött a hir, nem a szigetváriaktól, hanem más szomszédos várakból, hogy a szultán rohamot intézett Szigetvár városa ellen, melyet a mieink nem azért védelmeztek, mintha nagy súlyt fektettek volna reá, hanem csak azért, hogy több időt pazaroltassanak el az ellenséggel. Az ostrom délelőtt tizenegy órától másnap délig tartott s bár az éj folytán a viadal valami erős nem le-hetett is, mégis folytatták (a törökök) a munkát, hogy a várbeliek ki ne pihenhessék magukat. Hir szerint az ostromban körülbelől négyezer török esett el; a várbeliek veszteségét nem tudjuk. A szultán hadait lelkesí-tendő maga is részt vett az ostromban, kétségbe esve a felett, hogy szándékát nem tudja végrehajtani. A várbeliek kísérete miatt főembernek tartották s a míg csak láthatták, hogy eltalálhassák, ágyukkal lőttek reá, aztán pedig elbusulván magokat megölték az anatóliai beglerbéget, a ki seregét Sofia felé küldvén a szultán táborában maradt.

Egy Szigetvárból a szultánhoz szökött ember kijelenté, hogy az oly erős Szigetvár elfoglalására más mód nincsen az őrség folytonos nyugtalanításánál, hogy (maguk) belássák, hogy (tovább) nem tarthatják.

Egy ideérkezett renegát beszéli, hogy a szultán Szigetvár ostromá-nak kezdete óta szenvedett veszteségéről tudakozódván, azt a választ nyerte, hogy az tízezer emberre rug. Ezért s az anatóliai beglerbég haláláért megesküdött azon, hogy ha Magyarország többi részeit el kellene is veszítenie, addig el nem mozdul Szigetvár alól, míg el nem foglalta azt; pedig ha rajta ütne Károly főherczeg országain, biz' azok kevés segedelmet nyerhetnének.

Itt nagyon lassan folynak a dolgok, úgy hogy az ellenségnek ideje van összes helyeit ellátni élelmiszerekkel, a császár pedig keveset tehet ellenök, még előre sem nyomulhat, hogy valamelyiket megtámadja, mi miatt Szigetvárt nagy veszély fenyegeti, semmi kilátása sem lévén segélyre s még kevésbbé valami diversióra (a mi t. i. a szultán serege egy részét elvonhatta volna Sziget alól) ; pedig higyje el fölséged, hogy a császárnak annyi embere van, hogy kétannyi töröktől sem kellene félnie, annyival inkább, mert az szedett-vedett nép s a legnagyobb része fegyvertelen ; és ha a Dunát elhagyva Szigetvár segélyére indulnánk is, a miről szó sincsen, nem tudom, mit csinálnánk élelem dolgában, miután itt a közelben sem vagyunk azzal igen bőven ellátva s kérdés, mi törté-nik a két sereg egyesülése után, minthogy a szárazföldről még egy harapás kenyeret se kapunk s oly puszta a vidék, hogy tíz mérföldnyire sem találni három falut s ezek is elhagyatottak — — sat. —

Úgy tudjuk, hogy eddig a törökök hét ostromot intéztek Sziget-vár városa ellen, a miért aztán Zrínyi gróf két ember által tudatta a császárral, hogy a várost feladni szándékozik, nehogy a következő ostro-mokban még több embert veszítsen s ez által a várkastély és belvár védelem nélkül maradjanak.


No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Excerpts from reports about events near Sisak in 1593

Source:  Spomenici hrvatske Krajine: Od godine 1479 do 1610, Volume 1, edited by Radoslav Lopašić https://books.google.ca/books?id=tHLvuERLU...