Thursday, August 31, 2017

Pad Sigeta - found in Vienac 1894


Pad Sigeta

Rudolf Horvat

In “Vienac - Zabavi i Pouci, Tecaj XXVI”
Urednik Josip Pasaric, Zagreb, 1894


Na medji baranjske i somodjske zupanije dobio je oko polovice XV. vijeka Grk Osvald Anthemij od kralja veliki dio zemljišta. Kako se pak u ono vrijeme nije moglo ni pomisliti imanje bez kake tvrdjice. u koju bi gospodar snesao dragocjenosti svoje, ogleda se i taj Grk za prikladnim mjestom, gdje bi sagradio svoj grad. Napokon se Grku dopao onaj otočić, što ga čini potok Almaš. Oko tog otočića svuda je naokolo bila močvara, a to je u ravnici najveća zaštita gradu. Na tom dakle mjestu sagradi Osvald toranj od opeke, pa položi ovako osnov onomu dijelu Sigeta, koji dobi kasnije ime „nutarnji grad“. Kasnije dodje Siget u ruke Valentina Töröka, koji pregne za tim, da ga raširi i bolje utvrdi. Podigne za to oko grada bedeme od zemlje, a oko njih načini jarke, pa je tako voda iz potoka Almaša okruživala grad sa svih strana, dok su ga s daleka štitile još i močvare, te se nije moglo u grad drukčije, nego preko mosta, koji je vodio iznad široke močvare do jedinih gradskih vratiju. Tako je bio Siget utvrdjen prije turskih provala.


Kada su poslije muhačke bitke počeli Turci pljačkati po baranjskoj županiji, tražili su nesretni kršćani skro višta za svoju glavu. Kako su mnogi od njih našli u Sigetu dobro utočište, počeše se poslije odlaska Turaka naseljivati pokraj grada, da imadu u nezgodi kamo sklo nuti svoju glavu. Na južnoj strani grada nastade tako cijeli varoš, koji bješe takodjer utvrdjen, kad je Törökova udova predala Siget kralju Ferdinandu. Poslije g. 1556 postade na jugu tomu varošu „novi varoš“ nazvan tako za razliku od prijašnjeg, koji dobi ime „stari varoš“[1].

To je eto razvitak grada, koji steče godine 1566. svjetsko ime. Kako je došlo do toga?

Kralj Maksimilijan ratovao je god. 1565. s Turcima, ali nije završio taj rat. Svi su znali, da će se na godinu nastaviti rat. Maksimilijan je doduše pokušao, ne bi li došlo do mira, pa je k Sulejmanu poslao svog poslanika Jurja Hosszutotia, neka posreduje o miru, ali je turski sultan bacio Hosszintotia u tamnicu i navijestio 31. siječnja g. 1566. Maksimilijanu novi rat. Još je odlučio Sulejman, da će on sam voditi tursku vojsku u novom ratu.[2]

Odsada se poče Maksimilijan spremati na veliku vojnu, pa je za to tražio svagdje pomoći, gdjegod bi ju mogao dobiti. Njemački stališi obećali su, da će dati veliku vojsku, dok će Hrvati stajati na obrani granice svoje, a Ugri utvrdjivati gradove i kupiti vojsku za nji hovu obranu. Osobito je bilo stalo Maksimilijanu do toga, da što bolje utvrdi svoje pogranične gradove. Medju te gradove svakako je pripadao Siget, koji su Turci htjeli toliko puta da zauzmu. A nije ni čudo, što su si Turci tako željeli Sigeta, kad znamo, da je Siget bio baš na putu, kojim su Turci išli do Beča. Odatle se i izlegla ona opsada Sigeta god. 1556., kad je Sulejman poslao svoga vojvodu Aliju sa 25.000 Turaka, neka mu posvoji važno to mjesto. Onda se vratiše Turci krvavih glava, jer je u Sigetu bio junački branitelj Hrvat Marko Stančić, komu je pomogao još veći junakovikola knez Zrinjski, kad je kod Bobovca izmamio Aliju u boj, pa mu pri bavio sramotni poraz. Mislilo se uvijek od onda, da će Turci pokušati, da tu sramotu operu osvojenjem Sigeta, pa nije ni čudo, što su kršćani na početku vojne g. 1566. upirali oči na tu tvrdju i pitali se, tko će joj biti brani telj. Svima bude lakše. kad saznadoše, da je Nikoli Zrinjskomu podijelio kralj tešku tu zadaću.

Tkogod je pratio bojeve turske, znao je za ime Nikole Zrinjskoga. Silni taj hrvatski velikaš brao je lovorike u turskim bojevima i onda, kad su svi ostali kršćanski vojvode pogibali od nesreće. Junak taj proslavi se g. 1540. obranom Zrinja, ove djedovine svoje. Godine 1542. znatno je doprinio Zrinjski pobjedi, koju je održala kršćanska vojska nad turskom kod Budima. Od turskog pljačkanja spasao je i Ugarsku i Hrvatsku; Ugarsku, kad je kod Šomlja potukao tatarsku bujicu, a Hrvatsku, kad je kod Varaždina god. 1553. potukao turske razbojnike. Poslije slavne pobjede kod Bobovca, Zrinjskoga je ime bilo tako strašno Turcima, da su g. 1562. pobjegli, čim su začuli, da Zrinjski vodi na njih malu kršćansku vojsku.

Takovog viteza zapade zadaća, da brani Siget, ako bi ga opsjeli Turci. Nije se doduše jošte znalo, kamo će Sulejman krenuti s prvom svojom silom, ali se za to poče Zrinjski odmah pripravljati, da ga ne bi zatekla turska sila nepripravna. Kako je i naravno, prva mu je bila briga, da sakupi oko sebe po izbor junake. Kad mu je kralj Maksimilijan dozvolio, da može na njegov račun uzeti 1000 pješaka za posadu sigetsku, odabra on ove što u svojoj domovini, što opet u susjednim ugarskim pre djelima, gdje je takodjer bilo hrvatskog stanovništva.[3]

Osim tih rado su u Siget došli junaci od hrvatskog i ugarskog plemstva, kojima je bilo dično vojevati uz tako odličnog vojvodu. Medju ovim vitezovima bilo je i takovih, koji su se već proslavili kao vojvode manjih vojničkih odjela junačkim svojim djelima i bojnom vje štinom. Tako uredi Zrinjski posadu sigetsku.

Medjutim se već i Sulejman spremio za rat. Prvoga svibnja povede on ogromnu svoju vojsku providjenu svim ratnim spremama iz Carigrada na Ugarsku. Sulejmanu su bile 72 godine, a to je trinaesta vojna, koju će on sam glavom voditi.[4] U Zemun stigao je Sulejman 27. lipnja, dok je već naprijed poslao dva odjela svoje vojske.[5] Јеđan je odjel vodio vezir Pertav na grad Gjulu, da ga opsjedne i osvoji, a drugi je odjel vodio bosanski paša Mustafa Sokolović i Osman, beglerbeg karamanski[6], prema Dravi i dalje do stolnog Biograda, da ondje pazi na Maksimiljanovu vojsku, koja se već počela sakupljati kraj Gjura. Od ovoga drugog odjela prijedje oko polovice lipnja mala četa kao pretstraža Dravu i smijesti se kraj Šikloša. Kad je to začuo Zrinjski, htjede saznati, kamo smjeraju ti Turci, pa za to pošalje dio svoje sigetske i bobovačke posade[7] pod vojvodstvom Gaše Alapića prema Šiklošu. U zoru, kad su još Turci bezbrižno spavali, navali na njih Alapić, pa kako su nepripravni bili, za čas ih smrvi, dapače i vodju im rani. Za tim pobraše naši junaci što je bilo vrijednoga u turskom taboru, pa se veseli zaputiše u Siget. Kad su o tom stigli glasi sultanu Sulej manu, koji je baš bio stigao u Zemun, rasrdi se silno. Оn je i prije mislio, da će poći na Beč, samo se još nije odlučio, kuda će najprije, da li u srednju Ugarsku, da osvoji Jegar, ili pak na zapad prema Sigetu, pa onda starom cestom put Beča. Rasrdjen htio se svakako osvetiti Zrinjskomu, pa za to krene s vojskom prema Sigetu[8].

Kad se napokon znalo, da će Sulejman opsjedati Siget, dade se Zrinjski na posao, da dovrši svoje priprave. Najprije spremi u grad dovoljno hrane, pa onda se pobrine za topove i zajiru. Svoju posadu poveća, pa mu naraste na 2500 ljudi posve spremnih za boj. Kad je jošte po pravio neke stvari kod gradskih utvrda, mogao je pouz dano čekati tursku opsadu. Mislio je naime Zrinjski, da će kod Sigeta zadržati Sulejmana mjesec, a možda i dva mjeseca, pa tako dati prilike kralju Maksimilijanu, da sabere svu svoju vojsku, pa se s njom ogleda s Turcima na bojnome polju. Ovu svoju osnovu rastumačio je Zrinjski i svojim vojnicima i oduševio ih za junačkim obranu. Ipak je nastojao Zrinjski, da se za svaki slučaj pripravi on i njegovi ljudi. U to ime položio je najprije sam prisegu vjernosti Bogu, kralju i domovini svojoj, a to isto učiniše za njim i njegovi vojnici. Postavio je Zrinjski i bojne zakone i to vrlo stroge, kako je i potrebno da su u opsjednutom gradu, gdje može i najmanja nepokornost ili izdajstvo zaprijetiti opstanku grada[9].

Na početku mjeseca srpnja krenuo je Sulejman iz Zemuna prema Osijeku, gdje je gradio preko Drave i močvara, što su bile na jednoj i drugoj obali, ogroman most pečujski beg Hamza.[10] Dne 20. srpnja počela je turska vojska prelaziti Dravu i prelazila je cjeli dan i noć. Na putu prema Siklošu dade Sulejman pogubiti budimskoga pašu Arslana, koji je sramotno izgubio turski grad Vesprim, pa nije htio da dočeka u Budimu bosanskoga pašu Mustafu Sokolovića, koji ga je imao da kazni, već je radije pošao ovamo u susret sultanu i njegovoj milosti[11]. Kad je došao Sulejman u Pečuh, ostade ondje nekoliko dana, dok nje gova vojska pripravi pod Sigetom sve, što je nužno za opsjedanje. U tabor pod Siget došao je Sulejman 6. kolovoza[12]. To je opazio i Zrinjski u Sigetu, jer su Turci pozdravljali sultana svoga pucnjavom iz topova i pušaka pa gromovitim usklicima: „Allah! Allah!“

Nastaje nam sada zanimljivo pitanje: koliko je bilo turske vojske tu pod bedemima sigetskim? Izvori se turski doduše posve ne slažu s kršćanskim, ali opet mo žemo razabrati, da je pravih vojnika uz Sulejmana bilo do 100.000, dok je ostalih 50.000 Turaka bilo razdijeljeno na opsadu Gyule i na stražarski posao kod stolnoga Biograda. Bilo je u turskoj vojsci jošte mnogo drugih neoružanih ljudi, koji su većinom bili izagnani iz kršćanskih domova, da pomažu Turcima kod donašanja hrane i drvlja. kod gradnje mostova i nasipa itd.[13] — Prema toj turskoj vojsci nije bila baš premalena kršćanska vojska, koja se kod Gjura sakupljala oko kralja Maksimilijana. Glavni taj kršćanski tabor brojio je preko 50.000 dobro naoružanih ljudi, dok je još toliki broj kršćanskih vojnika bio raz dijeljen na manje tabore.[14] Nije se Maksimilijan trebao plašiti turske sile, jer ga je Zrinjski točno izvješćivao o broju Turaka.

Došav pred Siget, razredi Sulejman točno svoju vojsku pa zapovjedi odmah drugi dan (7.kolovoza), da se započne boj na Siget. Turci su dobro spoznali, da se Siget ne da drukčije zauzeti, nego osvajanjem pojedinih dijelova grada i to tako, da se započne s novim varošem, a dovrši s nutarnjim gradom. Za to i počeše Turci naj prije jurišati na najjužniji dio Sigeta, t. j. na novi varoš. Kako je pak bio novi varoš slabo utvrdjen, nisu se Turci nadali, da će im njegovo osvojenje zadati kakove muke, pa započeše juriš bez dovoljne priprave, primaknuvši se zidinama gradskim. No skupo su platili svoju lakoumnost, jer izgubiše mnogo janjičara, dok je Zrinjski izgubio tek jednoga junaka. — Оdmah sjutradan dadu se Turci na ozbiljniji posao: janjičari počeše činiti redovite dokope prema onome mjestu novoga varoša, gdje su u isto vrijeme topovi rušili bedeme. Imali su pak svrhu, da se tako dokopaju na tom mjestu gradskoga jarka, pa da ga zatrpaju i onda provale u novi varoš. No premda su janjičari bili neumorni kod toga posla, ipak su trebali  tri potpuna dana, dok svoje djelo privedu kraju, jer su ih kod toga posla priječili branitelji, pucajući na njih sa gradskih bedema. Kad je Zrinjski uvidio, da će ga obrana novoga varoša stajati previše žrtava, dade on 9. kolovoza zapaliti novi varoš na sve četiri strane, pa se sa svojim ljudima povuče u stari varoš.[15] Nema se ovdje ni misliti, da je možda u Zrinjskoga i njegovih junaka nestalo kakovoga oduševljenja, što je morao ostaviti novi varoš. Znao je naime Zrinjski i prije, da se tako slabe utvrde ne daju dugo braniti od jakoga neprijatelja. On je tek htio da neprijatelju otme par dana. Isto tako nije se mogao Zrinjski nadati, da ne će Turci osvojiti stari varoš, ako budu dulje vrijeme navaljivali. Ali je opet znao, da će obranom staroga varoša zadržati Turke barem tjedan dana, kako je to učinio Marko Stančić deset godina prije njega.[16]

Za obranu staroga varoša odredi Zrinjski 600 junaka, dok je ostale čuvao za daljnje opsjedanje. Turci započeše već 10. kolovoza operirati proti staromu varošu, i to najprije topovima bijući ga s južne i istočne strane. Dok su oni ovako bacali dan na dan silnu vatru u stari varoš, naši im junaci nisu mogli mnogo nauditi, jer su imali manje topova. Tekar kad su Turci postali tako siloviti, te su htjeli da se dokopaju onoga jarka, što je dijelio stari varoš od novoga, izleti iz grada junački vojvoda Mate Sečujac s četom pješaka, pa navali na janjičare, koji su ovamo nosili zemljom napunjene košare. Tako je srčano udario Mate, da je za čas natjerao janji čare u bijeg, te ih mnogo posjekao, dok je od svojih junaka izgubio tek jednoga.[17]

Kad nisu Turci mogli ovako uspjeti, a oni brzo smisliše drugi način, kako bi naškodili Sigetu Na zapadnoj naime strani staroga varoša bio je veliki nasip, koji je priječio otok vode iz potoka Almaša, pa činio, da se ta voda morala razlijevati oko grada i jednoga dijela staroga varoša. Taj je dakle nasip bio od velike važnosti za Siget. Pa upravo njega htjedoše Turci da sruše i da ovako otmu Sigetu veliku potporu u njegovoj obrani. Odrediše u to ime veliki broj vojnika i kršćanske raje, koji će što brže presjeći taj nasip, dok će ih u isto vrijeme braniti od kršćana četiri topa sa vojničkoga groblja i četa janji čara. Osnova je dakle turska bila dobro smišljena, pa je Zrinjski lako razabrao, kolika mu pogibelj prijeti. Za to se on brzo odluči, da takovu pogibelj odstrani od Sigeta, makar i uz veće žrtve. Odabrao dva svoja viteza: Radovana i Dandoa, pa im povjeri 200 ljudi, da provale iz grada i protjeraju turske radnike. Malo prije sutona izve doše Radovan i Dando svoju četu na bobovačka vrata, pa udariše na ono 600 janjičara. Ovi nisu ni pokušali, da se bore s našim lavovima, već udri u bijeg. Za čas  bio je nasip prazan od Turaka i njihovih poslenika, a naši junaci zagvozde ona četiri turska topa. No kad su se vraćali u grad, naidjoše na veliku silu Turaka, pa su se morali dugo i žestoko boriti s njima, dok su se doko pali bobovačkih vrata. Naravno je, da je tom prigodom zaglavio mnogi junak iz naše čete, a Zrinjski je morao oplakivati i Radovana i Dandoa, jer ih zahvatiše turska zrna baš pred vratima, kako su zadnji bili na uzmaku svoje čete.[18]

Videći Turci, da Zrinjski brižno čuva nasip, okane se njega, pa počnu dan na dan jurišati na stari varoš da ga ovako zauzmu. Do 19. kolovoza morade stari varoš uzdržati sedam turskih juriša. Dobro su mislili Turci, da će ovako oslabiti branitelje, pa ih prisiliti napokon, da predadu stari varoš. A bilo je i teško onoj šačici brani telja, da se po danu i po noći bore s neprijateljima, koji su uvijek mijenjali svoje čete, da se ne umore. Turci su za tih juriša bili tako smioni, da su se približavali neposrednoj blizini sigetskih bedema. Time je bila s jedne strane braniteljima pružena prilika, da topovima, puškama, kopljem i mačevima ruše Turke kao snoplje. Tako oteše Sulejmanu za ovih juriša 5000 najbolje vojske, medju tima 1500 samih janjičara. No s druge strane trpjeli su i branitelji mnogo, jer su ih Turci radi neposredne blizine znatno prorijedili. To je vidio i Zrinjski, pa je znao, da će se moći u starom varošu održati tek jošte koji dan. Radi toga je pisao Maksimilijanu, da će upaliti stari varoš, ako mu do nevolje dodje, pa se onda povući u grad, da se tu brani do zadnjega čovjeka. Naskoro morao je Zrinjski zbilja tako učiniti.

Turci se dadu 19. kolovoza na bijesni zadnji juriš proti staromu varošu. Već za rana jutra započnu Turci boj, provaljujući u stari varoš preko zatrpanoga jarka i učinjena u gradskim bedemima prodora. Zrinjskoga junaci srčano se oboriše na Turke, pa se razvi strašan boj, a premda su uvijek suzbijali neprijatelje, ipak se činilo, da će podleći Turcima. Krvava naime ta sjeća trajala je cjeli dan, pa se umoriše naši junaci, budući su se morali uvijek isti boriti sa neprijateljem, koji je mijenjao svoje čete. Još veća nevolja nastade za branitelje, kad su Turci provalili u stari varoš i sa strane velikoga nasipa, pa se već primakli do onoga velikog mosta, koji je dijelio grad od staroga varoša. Naši junaci stadoše se sada povlačiti u grad preko mosta, boreći se u isto vrijeme s neprijateljem, koji ih je progonio. Kako su pak nekoji junaci bili opkoljeni od turskoga mnoštva, ne mogahu u pravi čas doprijeti do mosta, pa izgiboše u junačkoj borbi. — Taj dan bio je dakle nesretan po Zrinjskoga, jer je bilo nekoliko odličnih vitezova medju junacima, koji su u toj borbi pali; medju ovima bio je i poznati nam već vojvoda Mate Sečujac[19]. Stari pak varoš pade u turske ruke.

Zrinjski je dakle bio prinudjen, da potraži zadnje utočište, koje je bilo kadro da ga uspješno brani od navala turskih. Grad je naime sigetski bio veoma dobro utvrdjen. pa se odanle dalo suzbijati turske juriše. No Zrinjski je dobro vidio i to, da je sada nastalo vrijeme, kad bi mu morala doći pomoć od kraljeve vojske. Za to je on slao glasnike u kraljev tabor i tražio, neka se sada navali na Sulejmana, jer mu je vojska znatno oslabljena i osra moćena pod Sigetom. — Kralj Maksimilijan predloži svome bojnome vijeću, da odmah krene u Starom gradu sakupljena vojska proti glavnoj turskoj sili, dakle prema Dravi. No savjetnici kraljevi bili su različitog mnjenja.
Jedni su rekli, neka car ide u Gjur, a brat njegov Ferdinand neka vodi vojsku na Sulejmana. Drugi su opet bili istoga mnijenja s biskupom Forgačem: neka se udari na Ostrogon, koji je u turskim rukama; ovako će biti Turci prisiljeni, da se okane opsjedanja Sigeta i Gjule, pa da pohrle u pomoć svome napadnutom gradu. Napokon pre vlada treće mnijenje, koje su osobito zagovarali njemački savjetnici: neka naime cijela vojska podje u Gjur i ondje čeka zgodnije vrijeme za rad. Tako bješe uzalud sakupljena lijepa i jaka kršćanska vojska, jer počivajući u Gjuru nije donijela nikake koristi niti Sigetu niti Gjuli.[20] Sulejman se nije nadao tolikoj kukavštini kršćanske vojske. On je bio nasuprot uvjeren, da će za koji dan na njega navaliti Maksimilijan. Za to je i nastojao svom silom, da se Siget prije zauzme, nego li mu dodje u pomoć kraljeva vojska. Vidio je pak Sulejman, da će potrošiti jošte mnogo vremena, ako bude topovima rušio bedeme gradske i tako silio Siget na predaju, jer koliko bi topovi oštetili bedeme, toliko bi ih popravili kršćani. Jurišati pak nije mogao na Siget, kad je na daleko oko bedema bila voda, koja je priječila dolazak do grada. Trebalo je dakle, da se pripravi tek tlo za jurišanje a te priprave oteše Turcima cijeli tjedan. Sada je bilo lako Turcima, da prosijeku onaj veliki nasip, koji je razlijevao vodu iz potoka Almaša, kad su imali u svojim rukama stari varoš. Za nekoliko dana nestade tako močvara, a mjesto nje ostade blatno i vlažno tlo. Na ovakovo zemljište počeše Turci s južne strane grada snašati svakojake stvari. Bilo je tu drveća i granja, vreća i lagava napunjenih zemljom, vunom i kožama. To su sve bacali Turci jedno na drugo, da tako podignu nasuprot gradskim bedemima svoje visoke nasipe, s kojih će moći priječiti branitelje, da se ne primiču k svojim topovima, da ne uzlaze na bedeme i da ne popravljuju na njima ono, što će medjutim turski topovi porušiti. Zrinjski je dobro vidio, kolika mu pogibao odatle prijeti, pa je za to nastojao, da ovrati Turke od toga posla. Kako se pak Turci primicahu do neposredne bli zine gradskih bedema, nije bilo teško sigetskim junacima, da ih zrnjem iz topova ruše kao snoplje. No Sulejman je htio da tako bude, pa se Turci moradoše izvrgavati i najvećoj pogibli, da izvrše sultanov nalog. Dapače su i odlični Turci sudjelovali pri tom poslu i upravo od ovih pogibe tu veliki broj.[21]

Ovi nasipi bili su dogotovljeni do 26. kolovoza. Toga dana učine Turci juriš i to prema jugo-zapadnome dijelu grada, gdje je bio bedem, koji su Turci svojim topovima znatno oštetili i naprama kojemu je baš stajao njihov veliki nasip. Strašnom su silom navalili janjičari pod svojim agom Alijem. Urličući zatrpali su doskora gradski jarak, pa se protisnuli do prodora u bedemu. Svaki čas suzbijeni od sigetskih vitezova, navaljivali su svedjer s nova, pa je juriš u najvećem stupnju svome potrajao potpuna dva sata, dok ne podje Zrinjskomu za rukom, te je nagnao Turke u bijeg. Preko tjelesa palih Turaka, kojima je bio gotovo zatrpan gradski jarak, otisnu se naši junaci za Turcima i još na bijegu njihovu uhvate živoga im Aliju. Turci su toga dana doživjeli potpuni poraz, jer izgubiše 1000 ljudi i još sramotno pobjegoše.[22]

Neprijatelji su uvidjeli, da ne mogu dovoljno operirati proti gradu, ako navaljuju samo s jedne strane. Odlučiše za to, da će učiniti nasipe i sa sjevero-istočne strane proti t. zv. Nadaždovu bedemu, kao što su ih već načinili s južne strane grada. Taj posao bio je gotov do 29. kolovoza.

S velikim veseljem pozdraviše Turci Sulejmanovu zapovijed, da se toga dana juriša na Siget i to sa svim silama turskim. Turci su naime rado vjerovali u razne presude, pa su držali 29. kolovoza kao sretni dan u svojoj ratnoj povjesti. Na taj dan stekao je Sulejman već tri puta slavu: prviput, kad je zauzeo Biograd, drugiput, kad je na muhačkom polju porazio kralja Ljudevita II., a trećiput, kad je osvojio Budim. Posvemašnje je bilo u turskoj vojsci pouzdanje, da se ne će ni ovajput iznevjeriti sreća Sulejmanu i njegovoj vojsci. Sulejman je upravo raspalio tursku vojsku, kad je, premda star i bolestan, uzjahao konja, pa se pokazao hrabrim svojim janjičarima. Kao pomamni bace se Turci na dani znak na sigetske junake. Kako im je mudri Aliportug, ravnatelj njihova topništva, pomogao sa svojim izumom kolije, te ovako pokrio gradske jarke, lako je bilo Turcima, da provale do otvora gradskih bedema, pa se tu ogledaju sa braniteljima – kao što se veli — "čovjek do čovjeka“. Pa ipak ne klonuše sigetski junaci niti časak duhom, već pokazaše odmah u prvom nasrtaju turskom toliko junaštva, da su Turci bili posve razbijeni. Uzalud su kasnije na novo navaljivali: prvi njihov uzmak, u kojem je pao genijalni Aliportug, ulije u kršćane neku novu silu, te oni uvijek nagnaše Turke u bijeg. Kako je i u ovom jurišu pala velika množina Turaka, a neuspjeh njegov uništio u Turcima oduševljenje, imao je Zrinjski dovoljno razloga, da slavi pobjedu.[23]

Sulejman je eto već tri tjedna pred Sigetom s ogromnom svojom vojskom, pa ne može da zauzme taj grad, premda ga bije dan na dan i topovima i jurišima, a brani ga tek šaka vitezova (Čudno je to moralo djelovati na silnoga turskog sultana, koji je počinio sile siju junačkih djela u svome životu. Još ga je jače moralo boljeti, kad je vidio, da to pod Sigetom pogibaju najbolji njegovi junaci. Odani mu janjičari učinili su po njegovoj želji već toliko juriša, pa ipak do sada nisu postigli ništa znamenita, premda je znatno smanjen njihov broj. Nema sumnje, da su Turci sa Sulejmanom dobro uvidjali, kako se razredjuje jezgra njihove vojske, pa da nastaje pogibao, da bi velika i lijepa Maksimilijanova vojska lako pobijedila tursku vojsku, ako bude ova još dulje pogibala pod Sigetom, a na nju onda navalio Maksimilijan. Ne možemo se dakle čuditi, kad nam izvori kršćanski i turski pripovijedaju, da je Sulejman pokušao, ne bi li dobio Siget na koji drugi način, a ne baš uz tolike žrtve.— Najprije dobaci u grad Zrinjskomu strjelicu s pismom, u kojem mu obećava, da će ga učiniti gospodarom Hrvatske, ako mu preda grad.[24] Kada to nije uspjelo, posluži se Sulejman varkom. Njegovi vojnici ulovili su naime na svome pljačkanju po Medjumurju trumbentaša Jurja Zrinjskoga, najstarijega Nikolina sina.

Kako je pak ovaj trumbentaš bio uvijek uza svog gospodara, znao je Sulejman, da će Zrinjski biti uvjeren, da je u turskim rukama i njegov sin, ako mu u grad dobace trublju, na kojoj je bio grb Zrinjskove obitelji. Sulejman to i učini, pa bude u grad poslana trublja sa Sulejma novom porukom, da će pogubiti sina Zrinjskoga, ako Nikola ne preda grad. Nema sumnje, da je to bila strašna kušnja. Juraj je bio najstariji Nikolin sin, koji je imao da drži slavu i ime obitelji Zrinjskih, pa njega da sada pogubi krvoločni turski sultan! No Nikolin junački karakter, njegova vjera i domovinska ljubav nadvlada u njemu i bol za ljubljenim sinom.[25] – Kad je vidio Sulejman, da je Zrinjski nepomičan kao stijena, pokuša on da pokrene vjerom onih vitezova, kojima je Zrinjski dao toliko srčanosti, da su ustrajno odbili sve turske juriše. Dade naime baciti u grad mnogo pisama, gdje se vojnicima u hrvatskom, njemačkom i magjarskom jeziku poručuje, neka ne pogibaju uzalud, već neka se pokore mogućnome turskome caru, koji će ih obilno nagraditi. Ni ovdje ne postigne Sulejman nikakav uspjeh, jer su kršćanski vojnici već davno odlučili, da ustraju do zadnjega časa vjerni svomu vodji Zrinjskomu.

Ako je prije tih pokušaja bio Sulejman duševno poražen, koliko li su ga svladali ovi neuspjesi! Da se sada stvori ovdje pred Sigetom Maksimilijanova vojska! Te se pomisli negdje žacao stari i od bolesti iznemogli turski car, dok su se od nje u isti čas žacali i savjetnici Maksimilijanovi. Kako je većina njih bila iz njemačkih zemalja, nije im bilo mnogo stalo do toga, hoće li pasti Siget. Samo da ne bi Turčin sa svojom vojskom provalio dalje na zapad! Toga su se bojali oni, pa tek u tom slučaju odlučiše. da se biju s turskom vojskom. Pogine li pak u Sigetu Zrinjski sa šakom svojih vitezova, od toga ne će biti velike štete za njih. Njemačke ove savjetnike nisu mogli pobiti drugi savjetnici, koji su imali nešto junačkog duha, jer ih je bilo malo. Tako se odlučilo napokon, da Maksimilijanova vojska ne ide u pomoć niti Sigetu niti Gyuli, gdje je takodjer nastupio zadnji čas za pomoć, jer je Pertav ljuto pritisnuo grad. Maksimilijan razmjesti svoju vojsku izmedju Gjura i Dunava, pa će ovdje dočekati Turke, ako na njega navale!

Kad je vidio Sulejman, da se bez oružja ne da zauzeti Siget, zapovjedi, da se opet juriša. Tri dana po redu učiniše Turci velike juriše na grad, ali ih svakiput suzbiše hrabri branitelji. U tim jurišima pade znatni  broj Turaka, ali opet nema sumnje, da je i četa Zrinjskoga bila prikraćena za kojega junaka. Teži je nastao položaj za Zrinjskoga i otuda, što su Turci neprestanim gruvanjem topova svojih znatno oštetili jugozapadni bedem, dok je u isto vrijeme bio na toj strani prilično već zatrpan gradski jarak drvljem i tjelesima palih Turaka, jer se ovdje najžešće borilo Zrinjski je doduše nastojao, kako bi popravio, što su topovi na toj strani porušili, ali mu to nije bilo moguće, jer su Turci naproti tomu bedemu imali visoki svoj nasip, odakle su mogli smetati branitelje pri njihovu poslu. Ipak se dosjeti Zrinjski, kako će na toj strani nešto pomoći utvrdi gradskoj. On dade učiniti malo dalje od toga bedema novo branište od de belih greda, medju koje je natrpao zemlje. Da pak bude i to branište što sigurnije, dade on kopati jarak izmedju prijašnjeg bedena i novoga braništa. — Dok se Zrinjski bavio ovim poslom, latiše se Turci novog načina opsade. Nije to doduše ništa novo u njihovoj ratnoj vještini, ali kod Sigeta nisu mogli dosada da to upotrebe. Mislim naime na potkapanje bedema.[26] Kad je bio odstranjem veliki onaj nasip, koji je priječio odtok potoka Almaša i činio, da se voda razljeva oko grada, ostadoše jošte veoma blatna zemljišta oko Sigeta. No od onda je prošlo već dva tjedna, a velika suša isušila tlo, te su sada mogli Turci da pokušaju potkapati. I ovo upotrebiše najprije prema jugozapadnom bedemu. Počeli su to raditi 2. rujna, pa im već za tri dana podje posao tako za rukom, da su došli sa svojim potkopom do onoga jarka, što ga iskopaše branitelji medju bedemom i braništem. Kada to opaziše branitelji, potpališe prema otvoru potkopa nekoliko sudića puščanoga praha. Tako poginuše turski radnici, ali za to poslaše Turci druge, da nastave posao. Do noći izmedju 4. i 5. rujna dogotovljen je bio njihov posao, a u potkop naneseno mnogo puščanoga praha i drugih gorivih stvari. U ranu zoru 5. rujna potpališe Turci to pod bedemom. Iz razvaljenoga bedema stane sukljati silna vatra, koju nastali južni vjetar raznese naokolo, pa je za čas planulo nekoliko kuća, medju njima i konjušnica Zrinjskoga. Zrinjski zapovjedi svojim vojnicima, da brane grad od bjesnoga ognja, koji se neobičnom brzinom širio po gradu, no naskoro ih morade poslati na još strašnju obranu, na odbijanje turskog juriša. Mjesto njih branili su grad od vatre starci, žene i djeca, ali uzalud, jer je sve više rastao objem njezin.[27]

Taj dan sigurno je najgroznij u povjesti Sigeta. Turci navaljivahu kao bijesni, jer su znali, da im neće moći dugo odolijevati malena četa Zrinjskovih vitezova. Najprije su jurišali svom silom na jugo-istočni bedem, no otuda ih junački odbijahu kršćani. Kad su se naši junaci već umorili na toj strani, navale do sada još neizmučeni janjičari na sjevero-istočni ili Nadaždov bedem s tolikom silom, da ih branitelji nisu mogli suzdržati, pa se velika množina Turaka nadje već u nutriti grada. Zrinjski je još za vremena opazio veliku tu pogibao, pa zato stupi sam na čelo svojih vitezova, da odbije s ove strane Turke. I ovom prilikom pokaza Nikola veliko svoje junaštvo, jer je na očigled kršćana svojom rukom smaknuo nekoliko janjičara.[28] Divnim tim junačtvom ohrabreni kršćani navališe na Turke tolikom žestinom, da su ih za čas rastepli i protjerali iz grada. Turci ne sustadoše, već izmijeniv svoje čete, ponoviše strašni juriš. Zrinjski ih je uvijek jednakom silom suzbijao, ali je napokon i sam razabrao, da je palo mnogo njegovih junaka, dok su ostali i onako izmučeni od silnoga napora, te ne će moći dugo odolijevati Turcima. Vidio je Zrinjski i to, da je sav grad u plamenu, te u njemu nema više opstanka njegovim vitezovima. S toga dade znak svojim junacima, neka se povuku u nutarnji grad, gdje će moći još koji čas nastaviti borbu. Kad su počeli Zrinjskovi junaci uzmicati prema mostu, koji dijeli vanjski grad od nutarnjega, potiskivahu se za njima Turci. Pošto je pak bila velika množina tih Turaka, bojali su se branitelji, da ne bi i oni došli u nutarnji grad, pa za to digoše most prije, nego li su svi junaci mogli dospjeti u nu tarnji grad. No ovi se ne predadoše Turcima, već dočekaše junačku smrt, boreći se kao lavovi s gomilama turskim.[29]

Turci su dakle zauzeli vanjski grad, ali su i skupo platili pobjedu svoju, jer im je taj dan smanjio broj za 7000 ljudi. To je veći broj turskih vojnika, nego li je bio broj onih staraca, žena i djece, koji su s izgorjelim vanjskim gradom dospjeli u turske ruke. Pa ipak htjedoše Turci da proslave pobjedu svoju. Oni natakoše više zastava na bedeme gradske, koji su prije bili toliko nakvašeni njihovom krvlju, neka tako vidi cijela turska vojska, da je vanjski grad u turskim rukama. No ako je to vidjela turska vojska, nije vidio Sulejman, njezin vojvoda i silni turski car. Najveći taj Turčin umro je prošle noći.[30] Veli se, da je umro od starosti, kostobolje i proljeva. Posljednja ta bolest silno je morila tursku vojsku pod Sigetom, pa je od nje pogibalo dosta Turaka. Sulejmanu se nije ispunila posljednja njegova želja, da naime vidi Siget u svojim rukama. Kako je nestalna ljudska sreća! Za cijeloga njegova života ispunjavala mu se svaka želja, a sreća je služila njegovu oružju. Sada pak pred smrću njegovom ostavi ga i sreća, a njegova želja nije imala moći, da se ostvari! No turska vojska nije smjela znati, da je umro Sulejman, jer ne bi počinila onako strašni juriš od 5. rujna, niti bi zauzela Siget. To je dobro znao veliki vezir Mehmed Sokolović, pa je za to sve udesio tako, te osim njegovih pouzdanika nitko nije znao, da je umro Sulejman. On je dao za sultana pripravljati jela kao obično, pred sulta novim šatorom svirala je glazba kao obično, u opće je vladao oko šatora i u šatoru onakav red, kakav je i prije bio.[31] Tako je Sokolović zavarao tursku vojsku, pa je ona bila posve uvjerena, da je sultan napisao ono pismo, u kojem s nezadovoljstvom pita poslije 5. rujna svog vezira Sokolovića: „Zar jošte nije izgorio taj dimnjak i ne će li još da zatrubi trublja pobjede?[32]

Kad je Zrinjski morao 5. rujna ostaviti vanjski grad, pa se povući u nutarnji, teško da je već imao nade, da će se ovdje moći održati. Sa sjeverne je strane bio nutarnji grad dobro utvrdjen, jer su s ove strane bila dva bedema, a pred njima izvana duboki jarak, u kojem je bilo dosta vode. No s južne strane naproti vanjskome gradu nije bilo gotovo nikakove obrane, jer ako je i bio s te strane jarak pun vode, nije bilo nikakvoga zida. Tek nekoliko kuća, medju njima i zapovjednikova. imalo bi s ove strane braniti nutarnji grad. Ni topova nije imao Zrinjski toliko, da bi mogao ovu stranu grada čuvati, jer su samo dva topa bila velika, dok je ostalih četrnaest bilo kojekakve vrste. Obrana dakle nutarnjega grada nije mogla ležati u njegovoj utvrdi.[33]

0 vitezovima, koji su se s Nikolom povukli u nutarnji grad, može se reći ovo: Malena je to bila četa, po prilici od 500 ljudi, ali su ti ljudi s oduševljenjem branili grad, pa im je to oduševljenje još više poraslo, kad su vidjeli, koliko muka zadaje neprijatelju borba s kršćanskim junacima. Nema sumnje, da bi se ta mala četa Zrinjskovih junaka jošte dugo opirala Turcima i mnogo im muke zadala, kad bi bila u boljem položaju, nego li se sada nalazila. Sigurno je naime i posljednji branitelj uvidjao, da se Siget ne će moći održati, ako mu za koji čas ne dodje pomoć od kršćanske vojske. To je morao uvidjati za to, jer je već prvi dan nastala nevolja u nutarnjem gradu. Hrana na ime, koje je Zrinjski doveo u Siget toliko, da bi hranila grad četiri mjeseca, propala je u plamenu vanjskoga grada.[34] U nutarnjem pak gradu bilo je tek tisuću mjerova brašna, koje je dao Zrinjski dovesti sa svojih imanja prije opsade. To je premalo, da prehrani tolik broj ljudi branitelja i ostalih gradjana duže vremena. Uz to nastade u gradu nevolja i zbog oskudice vode. Kada su dakle branitelji vidjeli, kako padaju od glada i žedje tolike žene i djeca, morali su znati, da i njih to isto čeka.[35]

Veliki vizir Mehmed Sokolovic dobro je znao, koliko je oduševljenja u signskih vitezova, pa je bio uvjeren, da će ga stojati dosta žrtava, dok im otme i to slabo utočište. Za to on pokuša, ne bi li mu Zrinjski s dobra predao grad. Poruči dakle Zrinjskomu, da ga Sulejman štuje kao osobitog viteza i junaka, pa mu se kune svojom glavom, da će pustiti na miru njega i vitezove njegove, ako mu preda grad. Kad znamo, na kakove uvjete nije prije pristao Zrinjski, da preda grad, ne ćemo se čuditi, što je sada odbio Sokolovićevu ponudu. On je primio Siget na vjeru od kralja Maksimilijana, pa želi, da ga njemu natrag i preda. On ne vjeruje u tursko obećanje, za to i poručuje Sokoloviću, da će radje i život svoj izgubiti, ako mu dodje do nevolje, nego li predati Turcima grad.[36]

Slavni je dakle taj junak već pripravan, da i svoj život žrtvuje za dobrobit domovine! Žarko je moralo biti u Zrinjskoga rodoljublje, ali i uvjerenje, da će se naći osvetnik, koji će osvetiti i njegovu smrt i smrt njegovih - vitezova. Ta eno medju Gjurom i Dunavom kršćanske vojske pod kraljem Maksimilijanom, koja već možda ide prema Sigetu, da se obori na ostanke turske vojske. Turčin će skupo platiti Siget, a kršćansko oružje slavit če pobjedu, koja će kršćanskim narodima dati dosta oduševljenja, da nastave rat na Turke i da oslobode kršćanske zemlje od turskoga gospodstva!

Poslije neuspjelog dogovaranja odluči Sokolović, da sa svim svojim silama pritisne grad, pa da ga napokon zauzme. Dne 7. rujna[37] poče on bacati u grad silnu vatru, koja naskoro zahvati one zgrade prema vanjskomu gradu,   medju njima i stan Zrinjskoga. Za čas bio je cijeli nutarnji grad u plamenu.[38] U isti mah dade Sokolović zatrubiti u sve trublje i zapovjedi, da se čini općeniti veliki juriš na nutarnji grad. Cijelo polje na daleko sa svih strana pokri turska vojska, koja je znala, da je to zadnji juriš.

Zrinjski je dobro znao, da je kucnuo posljednji čas. On i njegovi junaci ne će moći uzdržati taj juriš, pa da ga i uzdrže, koja im korist, kad bi ih progutao plamen u gradu. Pravo veli Petar Zrinjski,[39] da su Zrinjskovi junaci bili već i u vatri kušani, pa se pokazali čisti kao zlato. Kad je dakle uvidio Zrinjski, da njega i njegove vitezove čeka smrt, odluči on, neka bude junačka ta smrt. Radi toga dozove on svoga vjernog slugu Crnka, pa zatraži od njega najljepše svoje odijelo.[40] Obukav se, kao da polazi na kakovu svečanost, pripasa Zrinjski još očevu sablju, s kojom se borio i održao toliko pobjeda, te još dade u podstavu svoje dolame ušiti 100 ugarskih dukata, da bude plijen Turčinu, koji ga mrtva dobije. Uzev jošte u svoje ruke gradske ključeve, da ih ne dobije neprijatelj, dok bude njemu na ramenu glava, zaputi se Zrinjski u gradski dvor, gdje su ga čekali njegovi vite zovi. S nekoliko riječi pripravi ih Nikola na junačku posljednju borbu.[41] On ih sjeti na junaštvo, koje su do sada tako dično pokazali, pa ih zamoli, neka bude njihova provala medju Turke i s time spojena junačka smrt samo lijepi završetak onoga djela, na koje su bili pozvani. Nije ni trebalo dugo pripravljati na posljednji taj boj vitezove, koji su s Nikolom počinili u Sigetu toliko čudesa od junaštva. Njima je zavladalo toliko oduševljenje za junačku smrt,[42] da su mnogi pobacali oklope i štitove, pa će otvo renim grudima dočekati neprijateljsku strjelicu ili mač.

Ovakovu četu kršćanskih junaka dovede Zrinjski pred vrata, što su vodila u vanjski grad i napram kojima je stajala ogromna turska vojska, pripravljena za juriš. Žrinjski zapovjedi, da se dignu vrata, pa onda ispali ogromni top. No u taj čas, kad su se dizala vrata, pogodi neprijateljsko zrno jedinoga jošte topnika Marka Serečana.[43] Nikola zapovjedi Jurju Horvatu, neka zamijeni Marka, pa ovaj ispali top. Veli se,[44] da je taj top 600 neprijatelja što pogubio, što opet ranio. Ovim putem, što ga je učinio top, provali sada Zrinjski sa svojim vitezovima, da junački poginu na otvorenom polju. Оn je bio na čelu sigetskih  vitezova, pa je prvi i ovom prilikom pokazao divno ju naštvo. Kao lavovi oboriše se naši vitezovi na Turke, koji su s udivljenjem motrili Zrinjskoga, pa mu dovikivali neka ne gubi uzalud junačku svoju glavu, jer će steći sigurnu milost njihova sultana, bude li se predao. Zrinjski se ne dade smesti, već nastavi junačku borbu, pa ne klone duhom ni onda, kad ga neprijateljsko zrno pogodi u junačke grudi, te je počeo silno krvariti. I sada jošte poticaše on svoje junake, neka budu vjerni svome cilju, pa se neka ustrajno bore. A tko da se i ne bori uz takovog viteza? Turci su bježali pred kršćanskim mačem, pa tek iz daleka gadjali u junačku četu svojim strjelicama, kopljem i puškama. I opet pogodi tursko zrno Zrinjskoga, ovajput izmedju desnoga oka i uha, pa ga onesvijesti.[45] Junaci sigetski okupiše se oko miloga svog Nikole, da ne puste neprijatelja do njegova tijela; no turske strjelice i zrna iz njihovih pušaka opsipaju ih, pa oni popadaše oko vodje svoga.[46] Svi izvori nabrajaju imena svih najodličnijih junaka, koji su ovdje uz Nikolu Zrinjskoga junačkom smrću pali, pa za to treba da se i ovdje spo menu.[47] Bio je tu Vuk Papratović, vojvoda na glasu, za tim Nikola Kobač i Petar Patačić, takodjer vojvode. Od mladih pak plemića poginuše ovdje Ivan Bajoni, Pavao Isthvanfi i Jure Čaki. Uz njih je bez sumnje pao i zastavnik Lovro Juranić, koji je pred Nikolom nosio carsku zastavu pri provali. — Kako nije mogla cijela četa da na jednom provali iz grada, bio je posljednji dio ove čete od Turaka zaustavljen jošte kod gradskih vrata. Tu se zametne borba, u kojoj pogiboše gotovo svi naši junaci; tek se nekoliko njih zakloni svojvodom Ivanom Novakom u gradski toranj. Odanle su još neko vrijeme strijeljali Turke, dok ne pogine i posljednji od neprijateljskih zrna. — Tako dakle pade i nutarnji grad u turske ruke. Dakako da su Turci odmah počeli gospodariti po svojem običaju. Muževe posjekoše, a žene i djecu odvedoše u svoj tabor, da budu turski sužnji.

Turcima je bilo sudjeno, da kod opsjedanja Sigeta skupo plate svaki pedalj zemlje, što je osvoje. Tako je bilo i sada s nutarnjim gradom. Eto, što se dogodilo. — Turci su se nadali, da će naći u Sigetu veliko blago, jer su znali, da je Zrinjski imao uza se silne dragocjenosti. Kad su dakle provalili u nutarnji grad, počeše tražiti to blago, ali ga nigdje ne nadjoše. Napokon uhvatiše jednoga od Zrinjskovih sluga, pa ga dovedoše u Sokolovićev šator, da tamo ispovjedi, kamo je Zrinjski sakrio dragocjenosti svoje. Momak ondje reče, da je po nalogu gospodarovu sve srebro, zlato i ostale skupocjene stvari morao baciti u oganj, koji tako bijesno hara po gradu, te će naskoro zahvatiti i toranj, u kojem je mnogo puščanoga praha. Kad je to začuo Sokolović, preplaši se, jer će taj puščani prah sasuti grad i u njemu sve Turke, kojih je tolika množina bila ondje. Brzo dakle pošalje u grad glasnika, neka Turcima javi pogibao, koja im prijeti, pa im zapovjedi, da se uklone iz grada. No još je taj glasnik bio na putu, kad se zbila grozna katastrofa. Oganj, što su ga Turci bacili u grad, da bude na štetu kršćanima, nanese njima samima groznu nesreću. Preko 3000 Turaka pogibe u gradu od kamenja i ruševina tornja i ostalih zgrada. U turskom taboru nastade tolika žalost, da nitko nije ni pomislio, kako bi se proslavilo zauzeće Sigeta, već je svatko oplakivao kojega rodjaka ili prijatelja.[48] Samo sedmorici branitelja poštediše Turci život. Dvojicu od njih: slugu Črnka i Bertu Gerecija zadržaše Turci za sužanjstvo, jer su bili lijepi mladići. Gašu Alapića spasi njegova vanjština, jer su Turci mislili, da je sluga, kad je bio tako nakažen na tijelu i u licu. Stjepana Oršića spasi Turčin Hasan iz Šikloša, koji je prije bio njegov rob, pa mu sada iskazao zahvalnost radi lijepog postupanja.[49] Trojicu pak vojnika sačuva Sokolović, da odnesu kršćanima glas o onom, što se dogodilo sa Sigetom. Da dovršimo s Nikolom Zrinjskim. Kad ga ono drugo zrno obali na zemlju, nije on poginuo, već se samo onesvijestio. Poslije smrti vitezova koji se kraj njega sletiše, uzeše ga Turci i odnesoše u svoj tabor. Tamo se pokaza, da je u Zrinjskoga jošte nešto života, premda su obadvije rane bile smrtne. Radi toga dade mu janjičarski aga odsjeći glavu i to na onom topu, što su ga Turci zarobili god. 1537. kod Osijeka, kad su ondje potukli Katzianerovu vojsku.[50] Dakle na Katzianerovu topu pade glava Nikole Zrinjskoga, koji je god. 1539. dao ubiti Katzianera radi izdajstva. — Poslije toga natakoše Turci glavu Zrinjskoga i glave ostalih vitezova na kolce, pa ih  postaviše pred sultanov i Sokolovićev šator, da tu ostanu ovako dva dana, pa da svatko vidi, kako se turska vojska nema više bojati tih junaka, koji su joj toliko posla zadali. Sokolović posla 9. rujna glavu Zrinjskoga svomu bratu Mustafi, zapovjedniku budimskomu, a ovaj ju otpremi carskomu vojvodi Salmu. Kad ju je ovaj s velikom vojničkom počasti doveo u kraljevski tabor kod Gjura, bila je ondje izložena do 18. rujna u crkvi, a onda ju opet s velikim slavljenu odveze Nikolin najstariji sin Jure Zrinjski do sv. Jelene kod Čakovca, gdje ju pokopa u obiteljskoj grobnici.[51]

Turci su dakle napokon osvojili Siget, pa bi sada po vojnoj osnovi morali krenuti na Maksimilijana. No Sokolović je već davno uvidio, da ne će moći nastaviti rata. Ta njegovoj vojsci nestajaše već živeža, najbolji njegovi junaci pali su pod Sigetom, a ostalu vojsku mori mu proljev. Sokolović je dapače imao sada samo jednu želju: kako bi uza što manje gubitke doveo tursku vojsku u Carigrad, gdje će sada na prijestolje doći Sulejmanov sin Selim. I mora se reći, da je Sokolović znao posve ispuniti svoju želju, pri čemu ga je pomagala njegova vještina i zdravi njegov um. On je naime tako vješto kretao svojom vojskom, da se u kršćanskom taboru nije znalo, kamo će krenuti turska vojska. Da je bilo u kršćanskoj vojsci odvažnih ljudi, oni bi sada bez oklijevanja navalili na oslabljenu i osramoćenim tursku vojsku. Tako bi se barem ispunila posljednja želja Zrinjskoga. Ali je bilo malo junačkoga duha u Maksimilijanovih vojvoda, pa oni ne uradiše niti sada baš ništa, kao što nisu ni prije poslali pomoć Sigetu ili Gyuli, koja je takodjer pala 1. rujna Turcima u ruke. Kad se napokon posve pouzdano znalo, da je umro Sulejman, a turska se vojska vratila u Carigrad, dodjoše Maksimilijanovi vojvode do tog zaključka, da se raspusti lijepa kršćanska vojska, koja je stojala mnogo novaca, u koju su mnogi kršćani polagali najljepše nade, ali koja nije učinila upravo ništa!

Mislim, da je riješeno ono pitanje, što ga postavih na početku ove raspravice: kako je naime Siget došao do svjetskoga glasa? Siget su opsjedali Turci, pa ga i zauzeli, ali je upravo taj pad svratio na sebe oči cijeloga kršćanskog svijeta. Junački je to bio pad, a drukčiji nije ni mogao da bude, kad ga je branio Leonida svoga vremena, hrvatski vitez i proslavljeni knez Nikola Zrinjski. Neka se samo prispodobi ogromna ona turska vojska sa četom Nikolinih vitezova, koji su branili grad od Turaka. Svi se pisci slažu u tome, da je turska vojska u ono vrijeme bila najbolja od svih vojska. Ona je bila uvijek dobro opremljena i opskrbljena sa svim, što joj je bilo potrebito u ratu. Nebroj kršćana vodili su Turci sa sobom, da im prave putove i donose hranu, a to je znatno pri pomoglo vojnicima, jer tako nisu trebali da sami to čine. Vodja pak toj vojsci bio je najveći vojvoda svoga vijeka: silni sultan Sulejman. Njegova prisutnost davala je se odvažnosti njegovoj vojsci, a on je bio okružen uvijek s vrsnim ljudima i uz njega su uvijek bili hrabri njegovi janjičari. I proti takovoj vojsci održao je Zrinjski cijeli mjesec grad Siget, makar su Turci upotrebili svu svoju vještinu u opsjedanju gradova! Zrinjski je dapače satro neprijatelju najbolju njegovu silu prije, nego li je predao grad. Ako je kršćanstvo sa Sigetom izgubilo do 3000 ljudi, Turci su odnijeli slabu pobjedu, izgubiv ondje do 30 000 najboljih svojih junaka, dakle desetputa više od kršćana.

Nema sumnje, da su sigetski vitezovi ustrajnim svojim junačtvom najviše doprinijeli, da je Siget postao slavni grad. Ali opet ne treba dokazivati, da je na ustrajnost sigetskih vitezova veoma mnogo djelovalo osobno junaštvo Nikole Zrinjskoga, pa ona neprelomiva njegova vjernost Bogu, kralju i domovini. Nikola je bio junak za cijeloga svog života, a posljednje svoje dane takodjer je sproveo u najvećem junaštvu. Ako ga je kršćanski svijet poznavao već i prije opsade Sigeta, junačka mu je sada smrt bila opjevana od svih naroda evropskih. Vitezovi naime, koji su se desili u Maksimilijanovoj vojsci. pripadali su raznim narodnostima, pa su tada, vrativ se kući, pripovijedali svojim ljudima o hrvatskom junaku Nikoli Zrinjskomu. Uvijek se pak našlo ljudi, koji su htjeli da opišu toliko junaštvo, neka se i drugi ugledaju u njega. Tako je u samom njemačkom jeziku izašlo g. 1566. dvanaest radnja (novina, historija, pjevanja itd.) a g. 1567., 1568. i 1271. po jedna radnja, a svaka je pripovijedala svijetu o junačkoj obrani Sigeta, pa o smrti Zrinjskoga i njegovih junaka.[52]

Ako je već tudji svijet pokazivao toliko udivljenja nad viteštvom Nikolinim, što da reknemo o Hrvatima? Bez sumnje je za njih bila nesreća, što je morao poginuti Zrinjski, koji ih je toliko puta obranio od Turaka. I pad Sigeta bila je od sada nevolja za Hrvatsku, jer su sada mogli Turci i sa sjevera provaljivati na one tužne ostanke naše domovine, na keje su svaki dan nasrtali bijesni turski razbojnici s istoka i s juga. Pa opet mogli su Hrvati naći utjehu svojoj boli baš u ovoj zgodi. Ta pod Sigetom je prestalo za uvijek kucati srce najvećega kršćanskog neprijatelja, silnoga turskog sultana Sulejmana II. ! Ondje pod zidinama neprijateljskog grada morao je poginuti najbolji turski junak i vojvoda usred ogromne svoje vojske. Kako krasna zadovoljština za kršćanski svijet! Pa ne samo to, već je tu pod bedemima sigetskim osramoćena, oslabljena turska vojska; osramo ćena, jer je trebala mjesec dana najvećeg napora, da se dočepa ruševina sigetskih; oslabljena, jer je izgubila 30.000 vrsnih svojih vojnika.

Zrinjskoga smrt i pad Sigeta prozveli su dakle kod Hrvata u isto vrijeme i bol nad gubitkom i utjehu radi nade. No dok su to dobro osjećali Hrvati onoga vremena, htjeli su takodjer, da i njihovi potomci imadu pred očima taj čin. Radi toga gotovo svaki hrvatski pisac rado se u svojim djelima sjeća Nikole Zrinjskoga i opsade sigetske. Pa za to je li čudo, ako su i do nas doprle ponosne vijesti o tome? Danas znade svako dijete, koje ide u školu, za Nikolu Zrinjskoga i za junačku njegovu smrt kod Sigeta. Danas vidi hrvatski svijet pred svojim očima na pozornici, kako se to zbilo sa Sigetom, i svatko se jagmi za tim užitkom, jer je opojen slavom jednoga od naj većih svojih pradjedova. Danas nam je napokon svima jasno, da je upravo s padom Sigeta počela prviput gasnuti zvijezda veličine i moći turskoga carstva, te počela svije tliti zvijezda sreće i prosvjete kršćanskih naroda.

R. Horvat


[1] Tako pripovijeda o postanku Sigeta Mesić: „Zrinjska zviezda“ sv. I. str. 223. i 224.
[2] Hammег: „Geschichte des osmanischen Reichest” sv. II. str. 435.
[3] Mesić str. 225. i 226.
[4] Hammer str. 436–438.
[5] Isthvanffi: „Historia regni hungarici“ str. 289.
[6] Isthvanfi na str. 289. veli, da je Osman bio „prefectus Ciliciae, Capadociae et Pamphylliae“, a te su pokrajine činile beglerbegat Karamanije.
[7] Budina: „Historia Szigethi“ str. 724. veli, da je Zrinjski poslao 1000 pješaka i 500 konjanika.
[8] Tu se razilaze pisci, koje sam rabio. Hamer se povadja za Isthvanffijem, koji veli, da je Sulejman jošte kod Biograda bio neodlučan, bi li pošao na Siget ili na Jegar. Napokon se već odlučio za Jegar, pa u to ime dao napraviti most kod Petro varadina i naprijed poslao neke čete, kad ili mu dodje glas, da je Zrinjski potukao njegovu vojsku kod Šikloša. Sulejman dade srušiti most kod Petrovaradina i novi graditi kod Osijeka, preko kojega će njegova vojska ići na Siget. (str. 289.) — Mesić pri hvaća mnijenje magjarskoga historičara Salamona, koji posve pobija Isthvanffijevo pripovijedanje. On ne može vjerovati, da bi se Su lejman dao na vojnu bez stalne osnove. Za most kod Petrovaradina veli, da je nastao u kršćanskim glavama, a nije ga ni bilo. Sulejman je htio da ide na Beč, pa je naravno, da prije osvoji Siget, koji mu je bio na putu. (Mesić str. 231. i 232.)
[9] Kertbeny: „Ungarn betrefende deutsche Erstlingsdrucke” 1450—100“ str. 185. Isthvanffi str. 24. Mesić str. 246 i 247.
[10] Budina str. 725. pripovijeda, kako je teško bilo graditi taj most poradi nabujale Drave, koja ga je odnesla, kad ga je prviput sagradio Hamza. Tekar kad se Sulejman grozio, da će ga pogubiti, ako ne bude most gotov do njegova dolaska, dade se Hamza ponovno na posao i za 10 dana bio je most gotov.
[11] Budina str. 726. Наmmer str. 445. i 446.
[12] Hammer str. 447. veli, da je to bilo 5. kolovoza. Isto tako - Zinkeisen: „Geschichte des osmanischen Reiches in Europa“.
[13] Mesić str. 249.
[14] Mesić str. 262. i 23.
[15] Isthvanffi str. 295.
[16] Ovako Mesić na str. 253. i 254., dok Isthvanfi str. 295. piše, da je Zrinski privolio samo na prošnju svojih vojvoda, da se brani stari varoš.
[17] Isthvani str. 295.
[18] Isthvanffi str.- 296.
[19] Ove vitezove poimence izbraja Budina na str. 730. i Isthvanffi na str. 297.
[20] Ovako razlaže Mesić na str. 262—265. po suvremenim izvještajima mletačkih poslanika.
[21] Isthvanffi str. 296.
[22] Isthvanffi str. 297. spominje, da je u tom jurišu pao „purрuratus Memphiticus“, koji je upravljao Egiptom i Aleksandrijom. Kerdbeni pak na str. 186. i Budina na str. 731. vele, da je tu pao paša „Miserski“. To će valjda biti onaj „Memphiticus“.
[23] Isthvanfi str. 297. Mesić str. 269–271.
[24] Hammer str. 448.
[25] Наmmer str. 449.
[26] Isthvanfi str. 298. pripovijeda o tom lijepo i opširno.
[27] Budima str. 731. Isthvanffi str. 298.
[28] Isthvanffi str. 298.
[29] Kertbeny str. 186. Budima str. 732.
[30] Tako Isthvanfi str. 298, a po njemu Mesić str. 282. Hammer pak na str. 449., a po njemu i Zinkeisen na str. 407. vele na temelju turskih izvora, da je Sulejman umro slijedeće noći, dakle od 5. na 6. rujna. Budima str. 735. veli, da je Sulejman umro 4. rujna u jedan sat poslije podne „in loco Sicilihono“ kraj vinograda sigetskih.
[31] Вudina str. 735. Hammer str. 449.
[32] Hammer str. 450.
[33] Kertbeny str. 186. Budima str. 732.
[34] Budima str. 732, Isthvani str. 29.
[35] Kertbeny str. 186. Budina str. 732.
[36] Mesić str. 286. i 287.
[37] Hammer na str. 450. veli, da je to bilo 8. rujna.
[38] Budina str. 733. Isthvanffi str. 299.
[39] „Adrianskoga mora syrena“ str. 269.
[40] Kertbeny str. 186. i 187. navadja doslovne riječi Zrinjskova sluge Jurka, koji opisuje, kako se Zrinjski odjenuo za posljednju svoju borbu. Budima takodjer opširno o tom pripo vijeda na str. 733., a Isthvanfi na str. 299.
[41] Budina str. 734. donosi Zrinjskoga govor. Isthvanffi je na str. 29. bez dvojbe iskitio govor.
[42] Isthvanff str. 299.
[43] Tako tumači Mesić to ime po Isthvanffiju str. 298., koji veli, da se taj topnik zvao Saracenus.
[44] Isthvanfi str. 209.
[45] Isthvanffi str. 300. Budina na str. 734. pripovijeda, da je Zrinjski bio triput pogodjen.
[46] Budina samo na str. 734. tvrdi, da su Zrinjskovi vitezovi pobjegli iza njegova pada u nutarnji grad i ondje zametnuli veliki boj.
[47] Imena njihova donosim po Mesićevu tumačenju na str. 290.
[48] Tako pripovijeda Hammer na str. 452. po Selanikiju, turskom savremenom piscu i očevidcu toga dogadjaja. I svi ostali izvori govore o toj nesreći, koja je zadesila Turke.
[49] Isthvanffi str. 300.
[50] Hammer str. 451.
[51] Budima str. 736. Mesić str. 292. i 293.
[52] Kertbeny str. 185. i dalje.

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Excerpts from reports about events near Sisak in 1593

Source:  Spomenici hrvatske Krajine: Od godine 1479 do 1610, Volume 1, edited by Radoslav Lopašić https://books.google.ca/books?id=tHLvuERLU...